OBILJEŽENA 79. GODIŠNJICA BITKE NA NERETVI I 77. GODIŠNJICA POBJEDE NAD FAŠIZMOM

U Organizaciji SABNOR-a Bosne i Hercegovine, UABNOR-a Jablanica, Društva “Josip Broz Tito“ iz Jablanice, Općine Jablanica, te Muzeja “Bitka za ranjenike na Neretvi“, obilježena je 79. godišnjica bitke za ranjenike, koja je ujedno bila i jedna od najhumanijih bitaka u historiji ratovanja.

Program obilježavanja započeo je otvaranjem izložbe: “80 godina prkosa i ponosa” u organizaciji Matice crnogorske, Nacionalne  zajednice Crnogoraca Hrvatske, a zatim spušteno 79 karanfila u Neretvu, u znak na 79. godišnjicu “Bitke za ranjenjike na Neretvi”.
Povodom godišnjice „Bitke za ranjenike na Neretvi“ i godišnjice pobjede nad fašizmom član Predsjedništva BiH Željko Komšić, Predsjednik Federacije BiH Milan Dunović, delegacije SABNOR-a Bosne i Hercegovine, općine  Jablanica, UBNORA-a Crne Gore, kantonalnih i općinskih udruženja SABNOR-a, društava „Josip Broz-Tito, političkih  stranaka i organizacija  položili su vijence i  cvijeće i odali  počast svim borcima koji su dali živote u borbi za pobjedu nad fašizmom.
U prepunoj sali Muzeja „Bitke za ranjenike na Neretvi“ održana je Svečana akademija na kojoj se obratio Općinski načelnik Damir Šabanović, predstavnici SABNOR-a BiH,
Općinski načelnik Damir Šabanović koji je između ostalog istakao: „U Bosni i Hercegovini, zemlji koja je decenijama nakon završetka drugog svjetskog rata osjetila povratak fašizma na velika vrata, ovaj se datum tradicionalno obilježava polaganjem cvijeća na spomenike borcima Narodnooslobodilačkog rata i na poprištima velikih bitaka iz NOR-a, kao što to i mi  zajednički činimo svake godine ovdje u Jablanici na obalama Neretve, na mjestu na kojem  su prije 79 godina,  ljudskost i humanizam utišali buku fašističkih topova i mitraljeza. Ovdje je pobjedio razum, ovdje je pobjedio čovjek i mi se sa tim nasljeđem ponosimo.“
Predsjednik SABNOR-a BiH, Sead Đulić se u svom obraćanju zahvalio je svima koji su došli na obilježavanje, naglasivši kako je danas časno biti u Jablanici: „Iz one Titove naredbe „Ranjenike ne smijemo ostaviti“ nadahnimo se danas za naše borbe, za naše bitke sa današnjim kolovođama raznih neofašističkih, neonacističkih i inih drugih pokreta. Ako to učinimo, onda ono „Ranjenike ne smijemo ostaviti“ možemo pretvoriti u „ne smijemo ostaviti slabe, nejake, obespravljene, marginalizirane, ne smijemo ostaviti manjine u bilo kom pokretu. Kad to učinimo, onda će naša antifašistička borba iz sjećanja preći u jednu aktivnu i svakodnevnu borbu za bolje sutra.“

Na akademiji su se obratili i predstavnici državnih izaslanstava antifašista s prostora bivše Jugoslavije, a priređen je i kulturno-umjetnički program. Manifestacija obilježavanja godišnjice slavne bitke završena je  obilaskom delegacija udruženja antifašista i boraca  NOR-a iz regiona, obnovljenog muzeja, postavki i novih sadržaja Muzeja.